Guadalupe St. over Portugues River
Good Condition32 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | At Ponce Town (north) |
| Carries | Guadalupe St. |
| Crosses | Portugues River |
| Coordinates | 18.01730, -66.60703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 178.5 ft (54.4 m) |
| Max Span | 106.3 ft (32.4 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 598.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2005) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022061 |