Pr 746 over Grande De Carite River
Poor Condition121 years old400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Guayama Municipio |
| Location | 4 Miles North Of Guayama |
| Carries | Pr 746 |
| Crosses | Grande De Carite River |
| Coordinates | 18.03614, -66.10970 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 29.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1905 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006161 |