Off Pr 747 0.2 Km over Trinidad Creek
Poor Condition49 years old800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Guayama Municipio |
| Location | 5 Km North Of Guayama |
| Carries | Off Pr 747 0.2 Km |
| Crosses | Trinidad Creek |
| Coordinates | 18.03306, -66.10600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 30.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024641 |