Off 511 R 29.4 Km over Inabon River
Poor Condition5 years old900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 29.4 Km N Of Ponce |
| Carries | Off 511 R 29.4 Km |
| Crosses | Inabon River |
| Coordinates | 18.14037, -66.58882 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 2 — Bridge closed (monitoring) |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Thru |
| Total Length | 29.5 ft (9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Area | 36 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2017) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 031151 |