Pr-511 Km. 11.7 over Inabon River
Good Condition19 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 8.85 Km NW Int.pr-14& |
| Carries | Pr-511 Km. 11.7 |
| Crosses | Inabon River |
| Coordinates | 18.12453, -66.57828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 52.8 ft (16.1 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 209.3 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029421 |