Pr 511 11.3 Km over Inabon River
Fair Condition26 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 13.29 Km NE Ponce |
| Carries | Pr 511 11.3 Km |
| Crosses | Inabon River |
| Coordinates | 18.12223, -66.57776 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 155.2 ft (47.3 m) |
| Max Span | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 193.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029451 |