Off Pr 511 Km12.65 over Inabon River
Poor Condition31 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 13.75km North East Ponce |
| Carries | Off Pr 511 Km12.65 |
| Crosses | Inabon River |
| Coordinates | 18.13247, -66.57984 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 97.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1995 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029431 |