Pr 139 11.7 Km over Maraguez River
Fair Condition34 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 13 Km North East Of Ponce |
| Carries | Pr 139 11.7 Km |
| Crosses | Maraguez River |
| Coordinates | 18.10516, -66.58787 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 438.3 ft (133.6 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 1603.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022051 |