Off Pr 511 Km12.75 over Inabon River
Fair Condition46 years old900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 14.65 Km NE Ponce |
| Carries | Off Pr 511 Km12.75 |
| Crosses | Inabon River |
| Coordinates | 18.13702, -66.57797 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Width | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 43.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029401 |