Pr 132 21.3 Km over Pastillo River
Poor Condition111 years old8,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | At N W Bounding Of Ponce |
| Carries | Pr 132 21.3 Km |
| Crosses | Pastillo River |
| Coordinates | 18.03461, -66.66227 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 191.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1915 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,500 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002731 |