Pr 502 1.45 Km over Pastillo River
Fair Condition78 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 3 Km Northwest Of Ponce |
| Carries | Pr 502 1.45 Km |
| Crosses | Pastillo River |
| Coordinates | 18.04623, -66.66389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 29.5 ft (9 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 65.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 007701 |