Off Pr 132 0.2 Km over Pastillo River
Fair Condition66 years old8,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | South Of Pr132 |
| Carries | Off Pr 132 0.2 Km |
| Crosses | Pastillo River |
| Coordinates | 18.01250, -66.64833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 160.4 ft (48.9 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 850.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,400 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021581 |