Pr 500 1.2 Km over Pastillo River
Fair Condition33 years old20,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 2.1 Km West Of Ponce |
| Carries | Pr 500 1.2 Km |
| Crosses | Pastillo River |
| Coordinates | 18.00654, -66.64383 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 71.2 ft (21.7 m) |
| Deck Area | 926.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,400 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023221 |