Off Pr-5139 (2.10) over Cerrillo River
Good Condition17 years old100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | _ |
| Carries | Off Pr-5139 (2.10) |
| Crosses | Cerrillo River |
| Coordinates | 18.05828, -66.58402 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.8 ft (17.3 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 200.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2005) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 028741 |