Pr 10 Km 3.8 over Rio Bucana
Fair Condition29 years old16,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 3kms East Of Ponce |
| Carries | Pr 10 Km 3.8 |
| Crosses | Rio Bucana |
| Coordinates | 18.03381, -66.58354 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 368.4 ft (112.3 m) |
| Max Span | 126.3 ft (38.5 m) |
| Deck Width | 138.1 ft (42.1 m) |
| Deck Area | 4727.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,000 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024891 |