Pr-10 Km 4.55 over Pr-14 Km 4.10
Fair Condition23 years old16,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 4.5 Km East Ponce |
| Carries | Pr-10 Km 4.55 |
| Crosses | Pr-14 Km 4.10 |
| Coordinates | 18.03545, -66.58738 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 208.3 ft (63.5 m) |
| Max Span | 111.5 ft (34 m) |
| Deck Width | 126.3 ft (38.5 m) |
| Deck Area | 2444.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,000 (2002) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 027231 |