Pr 139 1.7 Km over Waterway
Good Condition16 years old2,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 4.83 Kms. N.e. Of Ponce |
| Carries | Pr 139 1.7 Km |
| Crosses | Waterway |
| Coordinates | 18.04714, -66.58689 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.3 ft (19.9 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 212.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029271 |