Off Pr 14 5.5 Km over Inabon River
Fair Condition48 years old63,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | At Ponce Entrance At Pr14 |
| Carries | Off Pr 14 5.5 Km |
| Crosses | Inabon River |
| Coordinates | 18.03976, -66.58242 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 54.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 63,700 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025141 |