Pr 14 over Ditch
Fair Condition20 years old17,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | North East Of Ponce |
| Carries | Pr 14 |
| Crosses | Ditch |
| Coordinates | 18.03476, -66.58841 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 52.5 ft (16 m) |
| Max Span | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Width | 216.9 ft (66.1 m) |
| Deck Area | 1057.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,500 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 028341 |