Pr 2 127.6 Km over Acess To Pr-2
Good Condition14 years old43,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Aguadilla Municipio |
| Location | 0.48 Km. Ne. Of Aguadilla |
| Carries | Pr 2 127.6 Km |
| Crosses | Acess To Pr-2 |
| Coordinates | 18.42789, -67.14958 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 108.3 ft (33 m) |
| Deck Area | 1026.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,000 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029611 |