Pr 603 1.6 Km over Guanico River
Fair Condition72 years old100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 5 Km South West Of Utuado |
| Carries | Pr 603 1.6 Km |
| Crosses | Guanico River |
| Coordinates | 18.25342, -66.73270 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 93.8 ft (28.6 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 228.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006961 |