Off Pr 123 @ Km 52 over Grande De Arecibo River
Fair Condition50 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 3 Km South West Of Utuado |
| Carries | Off Pr 123 @ Km 52 |
| Crosses | Grande De Arecibo River |
| Coordinates | 18.25139, -66.72209 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 235.9 ft (71.9 m) |
| Max Span | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 503.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015831 |