Pr 119 35.1 Km over Salada Creek
Fair Condition76 years old7,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | 0.01 Km Int Pr119 & P |
| Carries | Pr 119 35.1 Km |
| Crosses | Salada Creek |
| Coordinates | 18.33306, -66.98890 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 111.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006371 |