Pr 446 over Guatemala River
Good Condition25 years old8,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | 1.7 Km Int Pr111 & Pr |
| Carries | Pr 446 |
| Crosses | Guatemala River |
| Coordinates | 18.35735, -66.99539 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 150.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 026751 |