Pr 109 over Culebrina River
Fair Condition82 years old4,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | 0.5 Km S Of San Sebastian |
| Carries | Pr 109 |
| Crosses | Culebrina River |
| Coordinates | 18.33388, -66.99582 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 91.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1944 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,700 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002291 |