Pr 125 19.7 Km over Salada Creek
Fair Condition76 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | South West Of S Sebastian |
| Carries | Pr 125 19.7 Km |
| Crosses | Salada Creek |
| Coordinates | 18.33321, -66.98922 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.6 ft (7.2 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Area | 118.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005901 |