Pr 3 over Igualdad Street
Fair Condition68 years old27,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Fajardo Municipio |
| Location | 0.2 Km SE Int Pr195 & |
| Carries | Pr 3 |
| Crosses | Igualdad Street |
| Coordinates | 18.32423, -65.65550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 123.7 ft (37.7 m) |
| Max Span | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Width | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Area | 1033.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 007261 |