Pr 194 3.4 Km over Linea Creek
Poor Condition144 years old35,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Fajardo Municipio |
| Location | 2 Km West Of Fajardo |
| Carries | Pr 194 3.4 Km |
| Crosses | Linea Creek |
| Coordinates | 18.34083, -65.66055 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 86.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1882 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,600 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001131 |