Pr 53 43.4 Km over Sun Oil Utilities
Fair Condition28 years old18,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 4.5 East Of Yabucoa |
| Carries | Pr 53 43.4 Km |
| Crosses | Sun Oil Utilities |
| Coordinates | 18.04876, -65.84835 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 137.8 ft (42 m) |
| Max Span | 129.3 ft (39.4 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 638.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,000 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025261 |