Pr 30 25.7 Km over Pr 60 0.3 Km
Poor Condition51 years old60,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 2 Km Northwest Of Humacao |
| Carries | Pr 30 25.7 Km |
| Crosses | Pr 60 0.3 Km |
| Coordinates | 18.15594, -65.84107 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 205.7 ft (62.7 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 1059.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60,700 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 012441 |