M Cslls ST 0.05 Km over Los Muertos Creek
Poor Condition51 years old650 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | At North Of Humacao City |
| Carries | M Cslls ST 0.05 Km |
| Crosses | Los Muertos Creek |
| Coordinates | 18.15642, -65.82776 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 113.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2005) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021921 |