Pr 30 Km 26.1 over Cattle Pass
Fair Condition50 years old28,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 2 Km Northwest Of Humacao |
| Carries | Pr 30 Km 26.1 |
| Crosses | Cattle Pass |
| Coordinates | 18.15237, -65.83962 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 100.7 ft (30.7 m) |
| Deck Area | 371.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,700 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 012451 |