Casillas Street over Los Muertos Creek
Fair Condition51 years old12,300 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | At North Of Humacao City |
| Carries | Casillas Street |
| Crosses | Los Muertos Creek |
| Coordinates | 18.15524, -65.82804 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 31.2 ft (9.5 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 118.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,300 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021911 |