Pr 60 0.60 Km over Pr 198 13 Km
Poor Condition61 years old14,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 1.2 Km N W Of Humacao |
| Carries | Pr 60 0.60 Km |
| Crosses | Pr 198 13 Km |
| Coordinates | 18.15665, -65.83726 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 555.8 ft (169.4 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 1,694 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,600 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 009342 |