Fe Street 0.2 Km over Humacao River
Fair Condition30 years old950 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 800 Mts. South Of Humacao |
| Carries | Fe Street 0.2 Km |
| Crosses | Humacao River |
| Coordinates | 18.14801, -65.82914 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Thru |
| Total Length | 254.9 ft (77.7 m) |
| Max Span | 254.9 ft (77.7 m) |
| Deck Width | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Area | 1344.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 950 (2005) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024421 |