Pedro Albizu St. over Unknown Waterway
Fair Condition32 years old11,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | 1.5 Km E.of San Sebastian |
| Carries | Pedro Albizu St. |
| Crosses | Unknown Waterway |
| Coordinates | 18.33553, -66.98463 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 63.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023961 |