Pr 458 1.5 Km over Playuela Channel
Fair Condition87 years old700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Aguadilla Municipio |
| Location | 1.5 Km West Of Aguadilla |
| Carries | Pr 458 1.5 Km |
| Crosses | Playuela Channel |
| Coordinates | 18.45863, -67.16248 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 49.5 ft (15.1 m) |
| Max Span | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 163.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004871 |