Pr 52 102.3 Km over Dirt Road
Poor Condition31 years old50,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 2.5km S E Of Ponce |
| Carries | Pr 52 102.3 Km |
| Crosses | Dirt Road |
| Coordinates | 17.99066, -66.58852 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 164.0 ft (50 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 110.2 ft (33.6 m) |
| Deck Area | 1,680 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023691 |