Pr 52 over Dirt Road
Poor Condition31 years old50,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 2 Km S E Of Ponce |
| Carries | Pr 52 |
| Crosses | Dirt Road |
| Coordinates | 17.98784, -66.59115 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.7 ft (49.9 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Area | 1701.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023681 |