Pr 10 30.42 Km over Pr 123
Good Condition13 years old7,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | 2.1 Km Northwest Adjuntas |
| Carries | Pr 10 30.42 Km |
| Crosses | Pr 123 |
| Coordinates | 18.18035, -66.73618 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 643.0 ft (196 m) |
| Max Span | 137.8 ft (42 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 3547.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029841 |