Pr 135 22.4 Km over Vacas River
Fair Condition107 years old5,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | 100 Mt W Int Pr10 & P |
| Carries | Pr 135 22.4 Km |
| Crosses | Vacas River |
| Coordinates | 18.17961, -66.73654 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 157.5 ft (48 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 302.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1919 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,100 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 002791 |