Pr 5516 0.9 Km over Waterway
Poor Condition36 years old7,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | 0.6 Km North Of Adjuntas |
| Carries | Pr 5516 0.9 Km |
| Crosses | Waterway |
| Coordinates | 18.17058, -66.72669 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 93.8 ft (28.6 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 328.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022091 |