Pr 53 Northbound over Pr 3
Fair Condition29 years old10,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 2 Kms. East Of Humacao |
| Carries | Pr 53 Northbound |
| Crosses | Pr 3 |
| Coordinates | 18.14402, -65.80358 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 279.9 ft (85.3 m) |
| Max Span | 78.4 ft (23.9 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 1134.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023822 |