Pr 53 over Fronteras Creek
Good Condition31 years old17,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 0.1 Km. East Humacao |
| Carries | Pr 53 |
| Crosses | Fronteras Creek |
| Coordinates | 18.14724, -65.80213 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 105.3 ft (32.1 m) |
| Max Span | 99.7 ft (30.4 m) |
| Deck Width | 118.4 ft (36.1 m) |
| Deck Area | 1158.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023801 |