Pr 906 10.6 Km over Candelero River
Good Condition30 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | At 6 Kms.south Of Humacao |
| Carries | Pr 906 10.6 Km |
| Crosses | Candelero River |
| Coordinates | 18.10279, -65.81502 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.8 ft (29.2 m) |
| Max Span | 89.6 ft (27.3 m) |
| Deck Width | 85.6 ft (26.1 m) |
| Deck Area | 762.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024121 |