Pr 53 Southbound over Channel
Good Condition31 years old9,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 6 Kms S E Of Humacao |
| Carries | Pr 53 Southbound |
| Crosses | Channel |
| Coordinates | 18.10581, -65.81973 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 209.6 ft (63.9 m) |
| Max Span | 110.2 ft (33.6 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 830.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024022 |