Pr 3 Km 88.6 over Candelero River
Fair Condition100 years old7,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 6.4 Km South Of Humacao |
| Carries | Pr 3 Km 88.6 |
| Crosses | Candelero River |
| Coordinates | 18.10167, -65.83500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.6 ft (13.6 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 99.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1926 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,100 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001281 |