Pr 60 North Bypass over Los Sauces Street
Fair Condition40 years old34,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 1 Mile N E Of Humacao |
| Carries | Pr 60 North Bypass |
| Crosses | Los Sauces Street |
| Coordinates | 18.15084, -65.81592 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.1 ft (36.9 m) |
| Max Span | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Width | 80.4 ft (24.5 m) |
| Deck Area | 904.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,900 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018641 |