Off Pr 140 over Creek
Fair Condition39 years old600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 6 Kms SE Of Utuado |
| Carries | Off Pr 140 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 18.26030, -66.66274 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 85.3 ft (26 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 143 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023301 |