Pr 853 2.3 Km over Maracuto Creek
Good Condition26 years old8,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Carolina Municipio |
| Location | .30 Km S Int Pr 858 & |
| Carries | Pr 853 2.3 Km |
| Crosses | Maracuto Creek |
| Coordinates | 18.35963, -65.62152 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 179.8 ft (54.8 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 876.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,100 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 026261 |